امام زاده سید مرتضی (ع)

در دامنهٔ کوه‌های شمالی و در فاصلهٔ‌ ۵ کیلومتری مرکز شهر کاشمر، آرامگاه سید مرتضی (ع)، فرزند موسی بن جعفر (ع) واقع شده است. ساختمان آن، در گذشته‌ای نه‌چندان دور، توسط مردم ساخته شده است و بعدها توسط یکی از افراد نیکوکار و خیّر کاشمری، بنای عظیمی به جای ساختمان قبلی آن احداث گردیده است. در دههٔ‌ اخیر، ادارهٔ اوقاف این شهرستان تغییرات اساسی در این بنا به وجود آورد که کاشی‌کاری گلدسته‌ها، ایوان، گنبد و هم‌چنین سفال‌کاری نمای بیرونی آرامگاه و زائرسرا و غیره از آن جمله هستند. قسمت عمدهٔ‌ تفرجگاه طبیعی پیرامون امام‌زاده، در دامنهٔ کوه قرار گرفته است و به وسیلهٔ دو دیوار به طرز زیبایی درخت‌کاری و گل‌‌کاری شده است. آبشاری نیز از بالای دیوارهٔ‌ بالا به دیوارهٔ‌ پایین سرازیر است که پس از آن به استخر بزرگی می‌ریزد. بر بالای دامنه، رستورانی آمادهٔ پذیرایی از میهمانان امام‌زاده می‌باشد. اخیراً در کنار این مجموعه، شهرک بازی و تعداد زیادی فروشگاه و زائرسرای زیبایی جهت اقامت زائران احداث شده است.

images (3)


امام زاده سید حمزه (ع)

در قسمت شمال کاشمر در باغی به نام باغ مزار زیارت گاه سید حمزه فرزند حضرت موسی بن جعفر (ع) قرار دارد. ساختمان این مرقد دارای گنبدی مرتفع با کاشی کاری سبز رنگ و ایوان آیینه کاری شده و دو گلد سته بلند است . نمای درونی گنبد و اطراف رواق نیز آیینه کاری شده است.سلاطین صفویه که خود را از اعقاب حمزه بن موسی (ع)می دانستند در آبادانی این مزار اهتمام خاصی داشتند . سند اصلی موقوفات امام زاده دارای تاریخ ۹۳۰ هجری ، سال در گذشت شاه اسماعیل صفوی است،باغمزار کاشمر دارای سرو های زیبا و باستانی است که گفته می شود ۸۰۰سال عمر دارند.
باز سازی بنای فعلی به همت مهندس فتحی است که با سرمایه خود بقعه را نوسازی کرده است.مزار دارای بیوتات شرقی و غربی و نماز خانه های اختصاصی است،داخل حرم با سنگ لیمویی و آیینه کاری تزیین گردیده و ضریح آن به زیبایی آراسته شده است.download (1)

 

 


 

مقبره شهید مدرس

شهید مدرس را که حتما می‌شناسید، مردی بزرگ و مبارز. آرامگاه ایشان هرچند جزو آثار جدید شهر است اما دیدن آن خالی از لطف نیست. شهید مدرس روحانی آزادی‌خواه کشورمان، جزو چهره‌های برجسته تاریخ معاصر است که در اردستان (از شهرهای استان اصفهان) به دنیا آمد و همزمان با مشروطه وارد فعالیت‌های سیاسی شد؛ پس از چندی با حمایت مراجع به عضویت مجلس درآمد و آزادی و استقلال کشور را در پناه شرع مقدس اسلام هدف خود قرار داد.

وی پس از مجلس پنجم و با روی کار آمدن رضاخان به مخالفت شدید با وی پرداخت و از دوره هفتم و به دنبال تقلب علنی از راهیابی به مجلس بازماند. ابتدا به خواف تبعید شد، پس از ۹ سال تبعید در خواف به کاشمر منتقل و به شهادت رسید. بنای کنونی آرامگاه ایشان پس از پیروزی انقلاب و به وسیله آستان قدس رضوی ساخته شد.

Untitled-1