برج علی آباد کشمر

در روستای علی آباد در ۴۲ کیلومتری کاشمر، بنایی بر روی قلعه‌ای به نام کوشک ساخته شده است . معماری این مناره آجری به شیوه برج رادکان قوچان است. شکل مناره مانند برجی است که منظره خارجی آن از چهل و هشت ترک آجری تشکیل شده است و دوازده قالب آجری مزین به اشکال لوزی دارد. در حد فاصل ستون‌های بدنه برج و گنبد آن تزیینات قطارسازی با کاشی‌هایی به رنگ فیروزه‌ای تعبیه شده است. گنبد آجری آن مخروطی شکل و دو پوشه است. پوشش اول دارای روزنی است که نور را به داخل بنا هدایت می‌کند ، پوشش دوم بسیار بلندتر از پوشش نخستین است. در بالای گوشواره مقرنس کاری زیر گنبد ، شیارهایی باریک و با انتهایی پهن‌تر وجود دارد. این شیارها بیست و چهار عدد می‌باشند. ارتفاع گنبد بنا ۱۸ متر است و شکل داخلی آن ، ۸ گوش است . محیط داخلی آن ۲۲ متر و محیط خارجی آن ۴۴۲ متر است . زمان ساخت این مناره را در مقایسه با میل رادکان در حدود قرن هفتم هجری قمری می‌دانند. سر در برج به شکل ایوان اتاق داری است که در اصل دارای کتیبه‌ای بوده است. در سطح فوقانی میان حجره‌های طبقه دوم ، آثار گچبری وجود دارد و اکنون قسمت مختصری از آن باقی مانده است . این اثربا شماره ۱۲۷ در زمره آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

250px-Ali_Abad_Keshmar_Tower_Bardaskan_Irandownload


غار آتشگاه

قلعه‌ای قدیمی و غاری تاریخی معروف به غار آتشگاه از دیدنی‌های روستای سرحوضک است.این قلعه دردوازده کیلومتری شمال غربیکاشمر واقع شده است و از حجاریها و تصاویر مختلف موجود در آن چنین برمی‌آید که سابقاً بنای با اهمیتی بوده است . در جوار آتشکده غاری بزرگ وجود دارد که نزدیک در ورودی آن پیکره یک سرباز سواره با نیزه حجاری شده است و از آثار دوره ساسانی است.

 

غار آتشگاه


برج فیروز آباد 

مناره کاشمر یا فیروزآباد که با آجر ساخته شده است، دارای کتیبه‌ای به خط کوفی و متعلق به اواخر قرن هفتم هـ.ق. است. قسمت اصلی بدنه برج با آجرهای ساده و به شکل زیبایی که به اصطلاح معماری « هفت و هشت » نامیده می‌شود؛ زینت یافته است. در روی مناره روزنه‌ای تعبیه شده است و درداخل مناره آُثار پلکانی دیده می‌شود. ارتفاع مناره، در حال حاضر ۱۸ متر است . به احتمال خیلی زیاد در گذشته بلندی آن بیش‌تر از امروز بوده است.

mil-10big mil-5big


آب‌گرم کریز:

در حدود ۳ کیلومتری روستای کریز، چشمه‌ی آب‌گرم معدنی است که در طول سالیان متمادی، مردم مناطق اطراف، برای استحمام و معالجه‌ی دردهای پوستی و مفصلی از آن استفاده می‌کرده‌اند و هنوز هم کم و بیش از آن استفاده می‌کنند. گرچه متأسّفانه آن‌گونه که باید، بدان توجّهی نشده است و می‌طلبد مسؤولان، اقدام‌های خوبی را که اخیراً در جهت مرمّت و به‌سازی ساختمان فرسوده‌ی آن آغاز کرده‌اند، سرعت بخشند.

کریز1


قلعه گیر حصار:

در شمال شرق روستای خضربیگ بخش کوه سرخ (درحدود ۲۷ کیلومتری شمال غرب ریوش ) ،از جمله مناطقی است که دیر زمانی مسکن وماوای اسلاف اهالی منطقه بوده است پیشینه تاریخی این قلعه را بین قرن های ۵-۲هجری دانسته اند .

thumb_GHALEH GABR HESAR


مسجد جامع کاشمر:

مسجد جامع  که در سال ۱۲۱۳ در زمان عبدالعلی خان ومصطفی قلی خان میش مست بنا گردیده این بنا در مرکز شهر واقع شده و حدود سال ۱۲۱۳ هجری قمری به روزگار حکم رانی عبدالعلی خان و مصطفی خان میش در این شهر هم زمان با سلطنت فتح علی شاه قاجار بنا گردیده است بنای مسجد ساده و دارای صحن ، ایوان ، شبستان ، ستون دار  وغرفه های اطراف صحن است در ورودی مسجد هشتی کوچکی قرار دارد که براساس حروف ابجد سال ۱۲۰۵ هجری قمری وبعد از مرگ عبدالعلی خان است با این حال تاریخ بخشی از تزئینات مسجد بر اساس کتیبه های موجود سال ۱۲۱۳ هجری قمری مقارن اوج اقتدار مصطفی خان عرب عامری است.

thumb_MASJED JAME


 

ارگ قدیم:

خرابه های ارگ قدیم(بازار امین ) در حدود ۲ قرن که ترشیز به شکل قلعه ای مستحکم با حصار و برج وبارویی نفوذ ناپذیر  یاد آور عظمت این شهر در عصر قاجار است۹-قبرستان فرشه ۱۰- یخدان قدیمی کاشمر در ابتدای روستای فروتقه ۱۱- مدرسه علمیه حاج سلطان:این اثر فرهنگی ومذهبی ؛ با بافت معماری ایرانی اسلامی خود؛ با وجود برخی نوگرایی  در دهه اخیر ار معدود اماکنی است که تاکنون دست نخوذده باقی مانده ۱۲- یک باب بادگیر قدیمی در بلندای بام ارگ قدیم ۱۳- بقایای قلعه خزر آباد در بخش کوهسرخ در شمال غربی شهر ریوش با ۱۰۰۰۰ متر مربع و ارتفاع ۶ مترکه تا ۴-۵ دهه قبل مسکونی بوده است  و تعداد زیادی  آثار دیگراز قبیل آب انبارها- منازل قدیمی- کاروان سراو…